Pewnego zimowego dnia…

Turniej Ortograficzny w Staszowie 2023

Pewnego zimowego dnia w roku 1863, kiedy mróz ściskał ziemię świętokrzyską, w malutkiej wsi na obrzeżach regionu odbywał się zjazd patriotów. Wiał zatrważająco mroźny południowo-wschodni wiatr, padał rzęsisty śnieg. Horyzont przybierał czerwonokrwisty kolor. Ludzie zdecydowali się podjąć honorową walkę wobec haniebnego zaborcy rosyjskiego, w imię wolności i niepodległości. W zabytkowym dworku płomienie paleniska rozświetlały mrok. Obok leżał chrust przewiązany powrósłem, a przy nim chart i wyżeł szorstkowłosy – to fragment jednego z dyktand, z którymi w miniony poniedziałek 27 listopada zmagało się 42 uczniów ze szkół powiatu staszowskiego. 

Zachęcamy, byście i Wy poświęcili kilkanaście minut, zapoznali się z tekstami i poznali bogactwo języka polskiego, który jest jednym z dóbr kultury, a współczesne zapisy mają bogatą historię.

Teksty przygotował Dominik Rożek.

Zadanie zrealizowano przez Lokalną Organizację Turystyczną „Czym chata bogata” oraz Staszowski Ośrodek Kultury przy wsparciu finansowym Województwa Świętokrzyskiego. 

UMWŚ SOK LOT