To było nie lada superwydarzenie

Organizowany od bez mała szesnastu lat powiatowy turniej ortograficzny dla wielu uczniów jest nie lada wyzwaniem. Autorzy zapewniają miszmasz wyrazów o niebanalnej pisowni. Do konkursu zgłasza się niemała grupa uczniów przygotowywana przez superpolonistów. W przededniu wszyscy są ciekawi nowo powstałego tekstu. Abstrahując od stopnia trudności i umiejętności, poddenerwowanie może przecież wiele popsuć. A wiadomo, że może tu czyhać wiele pułapek, że pisownia często zależy od kontekstu.

Dyktando

Po raz kolejny, 17 już, w Staszowie zorganizowano turniej ortograficzny, który przeprowadzono w 3 kategoriach. Autorem tekstów dyktand jest Dominik Rożek. Pełne wersje można pobrać ze strony SOK. Oto laureaci: kategoria I: szkoły podstawowe – kl. IV-VI: I Maria Skrzypek – PSP w Kurozwękach, II Martyna Mazur – PSP nr 2 w Staszowie, III Adam Maćkowiak – PSP nr 1 w Staszowie, III Aleksandra Żmudzińska – PSP w Oleśnicy; kategoria II: szkoły podstawowe (kl. VII-VIII) i gimnazjalne: I Julia Skałbabania – ZPO nr 1 w Staszowie (gimnazjum), I Alicja Macoń – PSP w Połańcu, II Anita Dalach – PSP nr 2 w Staszowie, wyróżnienia: Aleksandra Banach – PSP w Szczeglicach, Martyna Glica – PSP w Czajkowie (gimnazjum); kategoria III: szkoły średnie i zawodowe: I Zuzanna Nowak – ZS w Staszowie, II – Daria Woźniak – LO w Staszowie; wyróżnienia: Katarzyna Opałka – ZSR w Sichowie Dużym, Adrian Bąk – ZS w Staszowie, Patryk Sałata – ZS w Staszowie.

Laureaci otrzymali upominki oraz dyplomy podczas spotkania podsumowującego konkurs. Uczestniczył w nim prof. UJK dr hab. Piotr Zbróg, który wygłosił wykład “Dlaczego nie warto popełniać błędów językowych.”

Turniej organizowali: Lokalna Organizacja Turystyczna „Czym chata bogata”, Staszowski Ośrodek Kultury. Zadanie dofinansowano ze środków Województwa Świętokrzyskiego